« 2017. № 5 (137)

Народознавчі зошити. 2017. № 5 (137). С. 1244—1250

УДК: 398.4(477.87)(0.032)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2017.05.1244

РУКОПИСНИЙ ЗБІРНИК ЗАМОВЛЯНЬ ІЗ СЕЛА ЛУГ РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Король Василь Васильович — старший науковий співробітник

відділу фондів Закарпатського музею народної архітектури та побуту

вул. Капітульна, 33а, м. Ужгород, 88000, Україна

Контакти: (03122) 36352; e-mail: mailto:vasilkotsan@ukr.net

Анотація: Подається рукописний збірник народних замовлянь із с. Луг, Рахівського району Закарпатської області. Робиться спроба класифікації замовлянь за об’єктами застосування. Окремо звернуто увагу на способи передачі сакрального знання та образ непростого — знаючого «баїльника».

Ключові слова: замовляння, світогляд, магія, обряд.

Надійшла 18.07.2017

Список використаних джерел

  1. Рукописний збірник із замовляннями. Зберігається в с. Луг Рахівського району в Дутчук Олени Михайлівни 1940 р. н.
  2. КорольВ.В. Усна та писемна традиції апокрифічних молитов серед українців Закарпаття / В.В. Король // Науковий щорічник: Етніка Карпат. Статті та матеріали етнографічних експедицій. — Ужгород : Гражда. — № 1. — С. 16—23.
  3. Петров А.Л. Угро­русские заговоры и заклинания начала ХVІІІ века / А.Л. Петров // ЖМНП. — 1893. — Т. Х. — С. 516—549.

читати публікацію»

Наші автори
Традиційний народний одяг великобичківських гуцулів ХІХ — першої половини ХХ ст.
На основі польового матеріалу, наявної літератури, фондових зібрань етнографічних, історико-культурних та крає­знавчих музеїв області автор комплексно аналізує народний одяг великобичківських гуцулів. Докладно описує жіночі та чоловічі комплекси вбрання досліджуваного регіону. При їх характеристиці основна увага звертається на деталі крою окремих компонентів вбрання, подається рисунок крою жіночої сорочки.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »