« 2018. № 4 (142)

Народознавчі зошити. 2018. № 4 (142). С. 871–874

УДК 391(477):687.016

DOI https://doi.org/10.15407/nz2018.04.871

Надійшла 27.03.2018

ВОЛИНСЬКИЙ ЕТНІЧНИЙ КОСТЮМ В ФОРМОТВОРЕННІ УКРАЇНСЬКОЇ МОДИ

Винокур Олена – аспірантка Київського Національного

Університету Культури і Мистецтв

Вул. Євгена Коновальця, 36, Київ, 01601

Контакти: тел. 0687085858; е–mail Olena@gmail.com

Анотація. Окреслено актуальну проблематику українського етнодизайну як виду художньо-проектного засобу, який оснований на мистецьких засадах автентичного волинського костюма та інноваційних технологіях дизайну одягу. Подано результати дослідження етнодизайну як відображення волинського етнічного костюма в формотворенні сучасної української індустрії моди, а, зокрема, можливість втілення волинських етномистецьких традицій при розробці та виготовленні різних видів сучасного українського одягу. Трендами останніх років стало повернення до етнічного волинського костюма у поєднанні з сучасними модними тенденціями одягу і провідними технологіями. Етнічні волинські мотиви знайшли відображення на прикладах творчих колекцій українських дизайнерів одягу.

Ключові слова: волинський етнічний костюм, етнодизайн одягу, сучасна індустрія моди, дизайнери одягу, модні тенденції, етностиль.

Список використаних джерел

  1. Кара-Васильєва Т. Українська вишивка / Т. Кара-Ва­сильєва, А. Чорноморець. — Київ : Либідь, 2005. — С. 54—55, 82—83.
  2. Красная нива. — Вип. 30. — 1924.
  3. Криволапов М. Художня критика і проблеми осмислення мистецької спадщини / М. Криволапов // Мис­тецтво Ук­ра­їни. — Вип. 1. — Київ : Спалах, 2000. — С. 11—12.
  4. Ніколаєва Т. Український костюм. Надія на ренессанс / Т. Ніколаєва. — Київ, 2005. — С. 289—296.
  5. Тименко В. Професійна дизайн-освіта: теорія і практика художньої обробки деревини / В. Тименко, В. Си­до­ренко. — Київ : Педагогічна думка, 2007. — С. 288.
  6. Український О. Прилучення учнів, дизайн-освіта / О. Український. — Вип. 1. — Київ, 2001. — С. 11—12.
  7. Богомаз О. Український стиль в одязі: як виглядати елегантно [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.epochtimes.com.ua.
  8. Від шаровар до камуфляжу з вишивкою: сучасне етно від українських дизайнерів [Електронний ресурс]. — Режим доступу до ресурсу: http://espreso.tv.
  9. Закономірності розвитку етнодизайну [Електронний ресурс] / В. Туташинський. — Режим доступу до ресурсу: http://lib.iitta.gov.ua.
  10. Український стиль в одязі: як виглядати елегантно [Електронний ресурс] / О. Богомаз. — Режим доступу до ресурсу: http://www.epochtimes.com.ua.

читати публікацію»

Наші автори
Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »

Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »