« 2025. № 1 (181)

Народознавчі зошити.  2025. № 1 (181).  С. 220—224

УДК [75.046.03.025.4:27-523.41-549](477.83-22)”193″

DOI https://doi.org/10.15407/

ТВІР 1935 РОКУ «ПРЕСВЯТА ЄВХАРИСТІЯ» З ЦЕРКВИ АРХАНГЕЛА МИХАЇЛА С. ПІДГІРЦІ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.: з досвіду проведення консерваційно-реставраційних робіт        

РАЗІНКОВА Лариса

  • ORCID ID: https://orcid.org/0009-0008-9099-7962
  • доцентка кафедри реставрації творів мистецтва;
  • художниця-реставраторка станкового
  • олійного живопису першої категорії,
  • Львівська національна академія мистецтв,
  • вул. Кубійовича, 38, 79011, Львів, Україна,
  • Контакти: e-mail: voznitska@gmail.com

Анотація. Мета статті — засвідчити проведення сукупності консервативних засобів і відновлювальних робіт стосовно однієї пам’ятки малярства першої пол. XX ст. — великоформатного твору «Пресвята Євхаристія» громади церкви Архангела Михаїла с. Підгірці Бродівського району Львівської області — задля збереження її автентичного стану. Живописне полотно «Пресвята Євхаристія» має не тільки мистецьке, але й історичне значення, оскільки в нижній третині твору є контурно-площинне зображення «Горішньої» дерев’яної церкви з дзвінницею, іменованою на честь Архангела Михаїла, яка була збудована у 1720 р. і якої на нинішній час немає — згоріла у 2006 році.

Об’єкт дослідження — комплекс заходів з відновлення та фізичного збереження пам’яток без  зміни   їхнього   художньо-історичного   вигляду, а предмет дослідження — великоформатне живописне полотно «Пресвята Євхаристія», датоване 1935 роком. Тема є актуальною, оскільки в пропонованому комплексному висвітленні досі не була предметом докладного наукового розгляду. Методологія статті ґрунтується на комплексному залученні низки загальнонаукових методів, основним з яких став метод типологічного та мистецтвознавчого аналізу.

Ключові слова: «Пресвята Євхаристія», Архангел Михаїл, дерев’яна церква, дзвінниця, с. Підгірці, поч. XX ст., живописне полотно, контурно-площинне зображення, мистецьке значення, історичне значення, реставрація, загроза знищення, температурно-вологісний режим, кракелюр, фарбовий шар.

Надійшла 16.02.2025

Наші автори
Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »