« 2025. № 3 (183)

Народознавчі зошити. 2025. № 3 (183). С. 707—715

УДК [39:001.891](82=161.2)(092)Сапеляк

DOI https://doi.org/10.15407/

НАУКОВІ СТУДІЇ ОКСАНИ САПЕЛЯК ПРО УКРАЇНСЬКУ СПІЛЬНОТУ В АРГЕНТИНІ

НИКОРАК Олена

  • ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-0887-8929
  • докторка мистецтвознавства,
  • член-кореспондентка НАН України,
  • провідна наукова співробітниця,
  • Інститут народознавства НАН України,
  • відділ народного мистецтва,
  • проспект Свободи, 15, 79000, Львів, Україна,
  • Контакти: e-mail: olenanykorak@gmail.com

Анотація. Публікація приурочена поважному ювілею відомої вченої та громадсько-політичної діячки Оксани Сапеляк, і цим зумовлена її актуальність. Наукова діяльність ювілярки багатогранна, охоплює розлогий вектор етнологічних студій. Її праці присвячені історії етнології, міграційним процесам українців поза межами України, народній релігійності, традиційним ремеслам тощо. З нагоди цієї важливої події ми оцінюватимемо лише один із цих векторів, зокрема вагомий науковий внесок ученої в дослідження української спільноти в Аргентині. 

Мета статті полягає у висвітленні наукового доробку Оксани Сапеляк — знаної дослідниці традиційної культури українців, кандидатки історичних наук в галузі етнології, старшої наукової співробітниці відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України. 

Джерельною базою статті стала монографія Оксани Сапеляк «Українська спільнота в Арґентіні: історико-етнологічний аспект». Львів: Червона калина, 2008. 286 с. 

Методологія розвідки ґрунтується на загальнонаукових методологічних принципах та основних вимогах, які ставляться до праць історико-етнологічного спрямування.

Ключові слова: Оксана Сапеляк, етнологія, українська спільнота, Аргентина, трансформація автентичної культури в іноетнічному середовищі.

Надійшла 31.05.2025

Наші автори
Традиційний народний одяг великобичківських гуцулів ХІХ — першої половини ХХ ст.
На основі польового матеріалу, наявної літератури, фондових зібрань етнографічних, історико-культурних та крає­знавчих музеїв області автор комплексно аналізує народний одяг великобичківських гуцулів. Докладно описує жіночі та чоловічі комплекси вбрання досліджуваного регіону. При їх характеристиці основна увага звертається на деталі крою окремих компонентів вбрання, подається рисунок крою жіночої сорочки.
Читати »

Феміністська парадигма в культурній та соціальній антропології: західний досвід
У статті представлено докладний критичний огляд класичних праць в ділянці феміністської антропології; авторка висвітлює процес становлення та розвитку феміністської методології в культурній та соціальній антропології Західної Європи та США. Авторка послідовно висвітлює та порівнює ідеї, погляди та аргументи провідних дослідників, аналізує сутність наукових дискусій навколо ключових тем феміністського аналізу культури (про причини та механізми субординації та маргіналізації жінок), простежує еволюцію основних понять та теоретичних підходів феміністської антропології протягом 1970—1990-х років. Стаття дозволяє зрозуміти витоки сучасних гендерних студій в етнографічних дослідженнях.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »