« 2025. № 3 (183)

Народознавчі зошити. 2025. № 3 (183). С. 707—715

УДК [39:001.891](82=161.2)(092)Сапеляк

DOI https://doi.org/10.15407/

НАУКОВІ СТУДІЇ ОКСАНИ САПЕЛЯК ПРО УКРАЇНСЬКУ СПІЛЬНОТУ В АРГЕНТИНІ

НИКОРАК Олена

  • ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-0887-8929
  • докторка мистецтвознавства,
  • член-кореспондентка НАН України,
  • провідна наукова співробітниця,
  • Інститут народознавства НАН України,
  • відділ народного мистецтва,
  • проспект Свободи, 15, 79000, Львів, Україна,
  • Контакти: e-mail: olenanykorak@gmail.com

Анотація. Публікація приурочена поважному ювілею відомої вченої та громадсько-політичної діячки Оксани Сапеляк, і цим зумовлена її актуальність. Наукова діяльність ювілярки багатогранна, охоплює розлогий вектор етнологічних студій. Її праці присвячені історії етнології, міграційним процесам українців поза межами України, народній релігійності, традиційним ремеслам тощо. З нагоди цієї важливої події ми оцінюватимемо лише один із цих векторів, зокрема вагомий науковий внесок ученої в дослідження української спільноти в Аргентині. 

Мета статті полягає у висвітленні наукового доробку Оксани Сапеляк — знаної дослідниці традиційної культури українців, кандидатки історичних наук в галузі етнології, старшої наукової співробітниці відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України. 

Джерельною базою статті стала монографія Оксани Сапеляк «Українська спільнота в Арґентіні: історико-етнологічний аспект». Львів: Червона калина, 2008. 286 с. 

Методологія розвідки ґрунтується на загальнонаукових методологічних принципах та основних вимогах, які ставляться до праць історико-етнологічного спрямування.

Ключові слова: Оксана Сапеляк, етнологія, українська спільнота, Аргентина, трансформація автентичної культури в іноетнічному середовищі.

Надійшла 31.05.2025

Наші автори
Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »