« 2024. № 4 (178)

Народознавчі зошити. 2024. № 4 (178).  С. 973—975

ЛЕМКІВСЬКА «КРИВУЛЬКА» («КРАЙЧА», «КРИЗА», «СИЛЯНКА», «КОРОЛЬКА») До 80-ї річниці початку депортації лемків з їхніх етнічних земель          

ГОРБАЛЬ Марія    

  • ORCID ID: http://orcid.org /0000-0001-9287-8336
  • провідна наукова редакторка,
  • Інститут народознавства НАН України,
  • проспект Свободи, 15, 79000, м.~Львів, Україна,
  • Контакти: e-mail: horbal.m@gmail.com

Надійшла 25.07.2024

Список використаних джерел

  • 1. Стельмащук Г., Худик Г., Дмитриків Д. Одяг. Лемківщина: у 2-х т. Т. 1. Матеріальна культура. Львів: Інституту народознавства НАН України, 1999. 360 с.
  • 2. Кривулька (традиційна лемківська шийна прикраса з бісеру). Блог історика моди Мирослава Мельника. URL: https://modoslav.blogspot.com/2020/09/blog-post_18.html
  • 3. Федорчук Олена. Українські народні прикраси з бісеру. Львів: Свічадо, 2007. 120 с.
  • 4. Врочинська Ганна. Українські народні жіночі прикраси XIX  початку ХХ століття. Київ: Родовід, 2007. 230 с.
Наші автори
Феміністська парадигма в культурній та соціальній антропології: західний досвід
У статті представлено докладний критичний огляд класичних праць в ділянці феміністської антропології; авторка висвітлює процес становлення та розвитку феміністської методології в культурній та соціальній антропології Західної Європи та США. Авторка послідовно висвітлює та порівнює ідеї, погляди та аргументи провідних дослідників, аналізує сутність наукових дискусій навколо ключових тем феміністського аналізу культури (про причини та механізми субординації та маргіналізації жінок), простежує еволюцію основних понять та теоретичних підходів феміністської антропології протягом 1970—1990-х років. Стаття дозволяє зрозуміти витоки сучасних гендерних студій в етнографічних дослідженнях.
Читати »

Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »