« 2018. № 1 (139)

Народознавчі зошити. 2018. № 1 (139). С. 10–13

УДК 39-057.4-027.233.2(477)”19/20”С.Павлюк

DOI https://doi.org/10.15407/nz2018.01.010

Надійшла 14.01.2018

ІНТЕГРАЛИ УСПІХУ: НАУКОВІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ МОДЕЛІ СТЕПАНА ПАВЛЮКА

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-1509-5367

Яців Роман Миронович, кандидат мистецтвознавства, доцент,

проректор з наукової роботи

Львівська національна академія мистецтв,

вул. Кубійовича, 38, 79011, м. Львів, Україна
Контакти: e-mail jaciv@ukr.net
  Анотація. Розглядається сукупність наукової та науково-орга­ніза­ційної діяльності Степана Павлюка — вченого-ет­но­лога, громадсько-культурного і політичного діяча, незмінного директора Інституту народознавства НАН України. Його великий доробок як організатора і як дослідника етнічної культури подається за структурою моделей — найбільш значимих тематично-смислових напрямків наукових зусиль або форм організаційних ініціатив. Наголошується на значенні реформування С. Павлюком системи академічної гуманітарної науки, зокрема формування львівського осередку народознавства. Серед пріоритетних наукових проблем вченого — проблема етногенезу, комплексів звичаєвості в етнорегіонах України, цілісності та самобутності української культури.

 Ключові слова: Степан Павлюк, народознавство, етнологія, етногенез, академічна наука, етнонаціональна традиція, традиційна культура, духовно-ціннісний комплекс, наукова модель, організаційна модель.

Список використаних джерел

  1. Павлюк С. Зораний переліг засіяний любов’ю до Вітчизни / Степан Павлюк, Василь Пилип’юк ; вступ. ст. Р. Яціва — Львів : Світло і тінь, 2017. — 168 с. : іл.

читати публікацію»

Наші автори
Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »