« 2019. № 4 (148)

Народознавчі зошити. 2019. № 4 (148). С. 928—933

УДК 39(=161.2):303.4(477) “18”(092)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2019.04.928

ПАВЛО ЧУБИНСЬКИЙ — ВИДАТНИЙ ПОДВИЖНИК УКРАЇНСЬКОГО НАРОДОЗНАВСТВА (ДО 180-ЛІТТЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)

ЧІКАЛО Оксана

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-1636-3397

кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник,

відділ фольклористики,

Інститут народознавства НАН України,

проспект Свободи, 15, 79000, м. Львів, Україна.

Контакти: е-mail: ochikalo@yahoo.com

Анотація. У статті проаналізовано науковий доробок Павла Чубинського. Наголошено на діяльності вченого як одного з фундаторів українського народознавства, розкрито його роль у створенні наукових інституцій. Проаналізовано прогресивну методику організації, проведення експедиційної роботи, зокрема максимальне охоплення недостатньо обстежених територій та фіксацію усього масиву народного знання, що корисно для сучасних теренових досліджень, а тому зумовлює актуальність статті. Мета публікації — розглянути напрацювання П. Чубинського, як важливий матеріал для сучасних міждисциплінарних та компаративістичних досліджень фольклору з різних етнографічних територій.

Об’єкт дослідження — народознавча діяльність Павла Чубинського. Предметом розвідки є фольклористичні здобутки ученого, зокрема експедиційна робота (територіальне охоплення, методика фіксацій), систематизація, наукове опрацювання фольклорних матеріалів та едиційна практика. У статті синтезовано методи, підпорядковані меті розвідки: історичний (уможливлює дослідження культурно-історичних процесів ХІХ століття, виникнення, розвиток та діяльність інституцій), біографічний (фольклористичну діяльність науковця розглянено як частину його життєпису), міждисциплінарний дає змогу залучити до аналізу фольклорних матеріалів методологію різних наукових дисциплін: фольклористики, етнографії, статистики тощо.

Ключові слова: народознавство, фольклор, експедиція, видання, програма, вірування, казки, пісні, замовляння.

Надійшла 30.05.2019

Список використаних джерел

  1. Волков Ф. П.П. Чубинский. Отрывки из личных воспоминаний. Украинская жизнь. Отд. оттиск. 1914. №1. С.17.
  2. БріцинаО. Фольклорна проза із зібрання П. Чу­бинського: історичні здобутки і сучасні проблеми дослідження. Народна творчість та етнографія. 2004. №3. С. 24—29.
  3. ОстапенкоО. Павло Чубинський: нариси біографії та наукової творчості. URL: http://nte.etnolog.org.ua/zmist/2004/N4/Art12.htm.
  4. ЧередниченкоД. Павло Чубинський. Монографія. Київ: Альтернатива, 2005. 374 с.
  5. Скрипник Г. Народознавча спадщина П. Чубинського з погляду сучасної етнології. Народна творчість та етнографія. 2009. №2. С.4—23.
  6. КолядаІ. Науково-культурницька та громадська діяльність П.П. Чубинського (за матеріалами спогадів сучасників). Краєзнавство. 2012. №1. С. 66—73.
  7. СавченкоФ. Заборона українства. 1876 р. Харків; Київ, 1930. 430c.
  8. Чубинский П. Несколько слов об обычае и о значении сказок, пословиц и песен для криминалиста. Черниговский листок. 1861. №8.
  9. Чубинский П. Программа для изучения народных юридических обычаев в Малороссии. Киевские Губернские Ведомости. 1862.
  10. Общее предисловие к материалам и исследованиям, собранным П.П. Чубинским. Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-Русский край, снаряженной Императорским Русским Географическим Обществом. Юго-Западный отдел. Материалы и исследования: в 7 т. Собрал П.П. Чубинский. Санкт-Петербург: [б. и.], 1872. Т.1. С.ХІ—XX.
  11. Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-Русский край, снаряженной Императорским Русским Географическим Обществом. Юго-Западный отдел. Материалы и исследования: в 7 т. Собрал П.П. Чубинский. Санкт-Петербург: [б. и.], 1872—1878.
  12. Записки Юго-Западного отдела императорского Русского географического общества. Київ, 1874—1875. Т.1—2.
  13. Студинський К. Остап Терлецький про Археологічний з’їзд в Києві. Україна. Київ, 1927. Кн.5. С.43.
  14. Пыпина. История русской этнографии. Санкт-Петербург, 1891. Т.3. 434 с.

читати публікацію»

Наші автори
Традиційний народний одяг великобичківських гуцулів ХІХ — першої половини ХХ ст.
На основі польового матеріалу, наявної літератури, фондових зібрань етнографічних, історико-культурних та крає­знавчих музеїв області автор комплексно аналізує народний одяг великобичківських гуцулів. Докладно описує жіночі та чоловічі комплекси вбрання досліджуваного регіону. При їх характеристиці основна увага звертається на деталі крою окремих компонентів вбрання, подається рисунок крою жіночої сорочки.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »