« 2019. № 5 (149)

Народознавчі зошити. 2019. № 5 (149). С. 1178—1184

УДК 398.87:784.71(477)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2019.05.1178

ІСТОРИКО-СОЦІАЛЬНЕ ПІДҐРУНТЯ РЕКРУТСЬКИХ ТА СОЛДАТСЬКИХ ПІСЕНЬ

ЯРИНЧИНА Олена

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-9107-5697

провідний науковий редактор,

Інституту мистецтвознавства, фольклористики

та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України,

вул. Грушевського, 4, 01001, м. Київ, Україна,

e-mail: ol.yarynchyna@gmail.com

Анотація. У дослідженні представляємо, по-перше, набутки істо­риків у вивченні рекрутської повинності, окреслюємо основні її етапи, вказуємо на нормативно-правову базу, якою керувалося її проведення, різночитання в законодавстві, відмінності між теоретичним та практичним її проведенням, а, по-друге, подаємо свідчення істориків та етнографів, записані від очевидців й учасників подій, щодо практики проведення рекрутської повинності, ставлення до неї загалом та розпорядників-урядовців зокрема, з боку простих людей. Актуальність статті полягає в такому узагальнюючому дослідженні. Отже, мета статті — розглянути рекрутську повинність як історичне явище, його народне бачення та відображення у фольклорі. Джерельну базу складають нормативно-правові документи, енциклопедичні видання, праці істориків, у яких висвітлено аспекти проблеми, огляди етнографів зі свідченнями очевидців та виконавців рекрутської повинності, тексти українських народних рекрутських та солдатських пісень. Використовуємо переважно порівняльно-історичний та описовий методи, частково — структурно-типологічний. Представлено систему проведення наборів, простежено зміни в порядку визначення осіб рекрутів на місцевому рівні. Ґрунтуючись на свідченнях дослідників, окреслено основні проблеми та наслідки, спричинені запровадженням і побутуванням указаної повинності, передусім при виконанні її натурою. До того ж відзначено вплив на життя українців на соціальному, матеріальному і побутовому рівнях. Зауважено на достовірності її відображення в рекрутських та солдатських піснях.

Ключові слова: рекрутська повинність, рекрутські та солдатські пісні, соціально-побутова пісенність України, фольклорні інтерпретації історичних явищ.

Надійшла 17.10.2019

Список використаних джерел

  1. Волковинський В.М. Рекрутська повинність. Енциклопедія історії України. Т. 9. Прил — С. Редкол. В.А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. Київ: Наукова думка, 2012. С. 173.
  2. Рекрутские наборы в России. Военный энциклопедический лексикон. Издаваемый обществом военных и литераторов. Ч. 11. Санкт-Петербург, 1847. С. 365.
  3. Рекрут. Военный энциклопедический лексикон. Издаваемый обществом военных и литераторов. Ч. 11. Санкт-Петербург, 1847. С. 364—365.
  4. Васильев М. Рекрутчина в малорусской песне (этнографический очерк). Киевская старина. 1889. № 8. С. 354—376.
  5. Рекрутські та солдатські пісні. Упоряд. А.Л. Іоаніді, О.А. Правдюк. Київ: Наукова думка, 1974. 623 с. (Серія «Українська народна творчість»).
  6. Грушевський О. По катастрофі 1708 року: Розквартированнє росийських полків на Українї. Записки Наукового Товариства імені Шевченка. Під ред. М. Грушевського. Львів, 1907. Т. LXXVIII. Кн.IV. С.5—25.
  7. Васильев М. Рекрутчина в малорусской песне (этнографический очерк). Киевская старина. 1889. № 9. С. 615—630.
  8. Зубрицький М.Причинки до істориї рекруччини в Галичинї при кінци XVIII і до половини XIX столїтя. Записки Наукового Товариства імені Шевченка. Під ред. М. Грушевського. Львів, 1901. Т. XLII. Кн. IV. С. 1—18.
  9. Килимник С.І. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні: у 5 т. Вінніпег; Торонто: Укр. Нац. Вид. Ком., 1959. Т. 2: Весняний цикл. 251, [2] c.

читати публікацію»

Наші автори
Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »

Феміністська парадигма в культурній та соціальній антропології: західний досвід
У статті представлено докладний критичний огляд класичних праць в ділянці феміністської антропології; авторка висвітлює процес становлення та розвитку феміністської методології в культурній та соціальній антропології Західної Європи та США. Авторка послідовно висвітлює та порівнює ідеї, погляди та аргументи провідних дослідників, аналізує сутність наукових дискусій навколо ключових тем феміністського аналізу культури (про причини та механізми субординації та маргіналізації жінок), простежує еволюцію основних понять та теоретичних підходів феміністської антропології протягом 1970—1990-х років. Стаття дозволяє зрозуміти витоки сучасних гендерних студій в етнографічних дослідженнях.
Читати »

Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »