« 2024. № 3 (177)

Народознавчі зошити.  2024. № 3 (177).  С. 510—517

УДК: 2:316.3(=161.2):[159.9+32]

DOI https://doi.org/10.15407/nz2024.03.510

ВПЛИВ РЕЛІГІЙНОЇ (КОНФЕСІЙНОЇ) ІДЕНТИЧНОСТІ НА СУЧАСНЕ УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО: ПСИХОЛОГІЧНО-ПОЛІТОЛОГІЧНИЙ КОНТЕКСТ

СТОЦЬКИЙ Ярослав

  • ORCID: https://orcid. оrg/ 0000-0003-0429-8740
  • доктор історичних наук, професор,
  • Тернопільський національний технічний університет
  • імені Івана Пулюя, кафедра психології,
  • вул. Руська, 56, 46001, м. Тернопіль, Україна,
  • Контакти: e-mail: jarstotskyj@ukr.net

Анотація. Україна є поліетнічною та поліконфесійною країною, значна більшість громадян якої є християнами різних конфесійних напрямів та українцями за національністю. Релігійна, і безпосередньо конфесійна ідентичність, тісно пов’язана із національною ідентичністю, і тому метою дослідження є висвітлити цей зв’язок у діяльності Української Православної Церкви. Об’єктом дослідження є розкрити, як релігійна (конфесійна) ідентичність, конфесійна свідомість впливають на національну самосвідомість. Предметом наукового розгляду є позиція ієрархії та парафіяльного духовенства УПЦ щодо українського суспільства як у минулому, так і в сучасному.

Актуальність дослідницької проблеми пов’язана з тим, що реальні дії духовенства промосковської УПЦ шкодять національній безпеці України, дестабілізують українське суспільство в теперішні часи російсько-української війни, через свою конфесійну ідентичність вороже впливають на національну ідентичність громадян України.

Методологія дослідження базується на порівняльно-історичному і системному методах, дистантному і психолінгвістичному аналізах та методологічному плюралізмі в контексті детермінізму.

Ключові слова: релігійна ідентичність, конфесійна ідентичність, національна ідентичність, релігійна свідомість, національна свідомість.

Надійшла 22.04.2024

Список використаних джерел

  • 1.Дисциплінарне релігієзнавство: кол. моногр. За наук. ред. д. філос. н., проф. А. Колодного. Українське релігієзнавство. Київ, 2009. Спецвип. 2009—1. 219 с.
  • 2. Релігія і нація в суспільному житті України й світу. За ред. Л.О. Филипович. Київ: Наукова думка, 2006. 286 с.
  • 3. Вівчарик М.М. Україна: від етносу до нації. Київ: Вища школа, 2004. 239 с.
  • 4. Гутковська І. Релігійна ідентичність полікультурного регіону: толерантність як ціннісно-психологічний вимір сучасного соціуму. Світоглядно-ціннісне самовизначення людини: толерантність в історичному і міжкультурному вимірах: кол. моногр. За наук. ред. член-кор. НАПН України В.О. Балуха. Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2015. С. 156—169.
  • 5. Вуєць П. Заборона Московської церкви: хто за і хто проти? Списки депутатів публікуються уперше. URL: glavcom.ua (дата звернення: 13.10.2023).
  • 6. Шуба О.В. Релігія в етнонаціональному розвитку України (політологічний аналіз). Київ: Криниця, 1999. 324 с.
  • 7. На Буковині священник УПЦ МП не дозволив у церкві відспівати військового. Релігійно-інформаційна служба України (дата звернення: 20.03. 2024).
  • 8. РПЦ закликала вірян на «священну війну» з Україною. Детектор медіа (дата звернення: 28.03.2024).
  • 9. Сьомін С.В., Кальниш Ю.Г., Петрик В.М., Остроухов В.В. Державно-церковні відносини: світовий досвід і Україна (історико-політичний аналіз). Київ: Вид-во Європ. ун-ту, 2002. 136 с.

читати публікацію»

Наші автори
Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »