« 2018. № 4 (142)

Народознавчі зошити. 2018. № 4 (142). С. 866–870

УДК 398 47 (477.87)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2018.04.866

Надійшла 15.03.2018

 ЗОШИТ ІЗ ЗАМОВЛЯННЯМИ ІЗ СЕЛИЩА ЯСІНЯ РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 Король Василь Васильович — старший науковий співробітник відділу фондів Закарпатського музею народної архітектури та побуту.

Контакти: тел.: 0312237392

Анотація. Розглядається рукописний збірник народних замовлянь із селища Ясіня Рахівського району. Звертається увага на способи передачі сакральних знань та образ непростого — знаючого («примівника»). Робиться спроба класифікувати замовляння за об’єктами застосування.

Ключові слова: замовляння, магія, знахарка, обряд, вірування, гуцули, Закарпаття.

читати публікацію»

Наші автори
Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »

Традиційний народний одяг великобичківських гуцулів ХІХ — першої половини ХХ ст.
На основі польового матеріалу, наявної літератури, фондових зібрань етнографічних, історико-культурних та крає­знавчих музеїв області автор комплексно аналізує народний одяг великобичківських гуцулів. Докладно описує жіночі та чоловічі комплекси вбрання досліджуваного регіону. При їх характеристиці основна увага звертається на деталі крою окремих компонентів вбрання, подається рисунок крою жіночої сорочки.
Читати »

Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »