« 2017. № 1 (131)

Народознавчі зошити. 2017. №1 (131). С. 75–81

УДК 398.8 (477.8) “X-XVIII”

DOI https://doi.org/10.15407/nz2017.01.075

Надійшла 26.01.2017

СТАРОПОКУТСЬКІ ПІСНІ УКРАЇНЦІВ Х—ХVIII ст. У ТВОРЧІЙ СПАДЩИНІ ІВАНА ФРАНКА

Паньків Михайло Ілліч, кандидат історичних наук,

доцент Навчально-наукового центру

Інституту історії, етнології та археології

Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськk, Україна.

Контакти: +38(0342)59-61-87; e-mail: paskabogdan@i.ua

Анотація. Проаналізовані п’ять старопокутських пісень, які були використані у творчості Івана Франка, а саме пісні «Іван і Мар’яна», «Про мандибурку», дві пісні, використаних у драмі «Украдене щастя» — «Ой там за горою, там за кремінною» та «Про журавля», і пісню «Ой дубе, дубе», під впливом якої І. Франко написав поезію «Ой ти дубочку, кучерявий». Ці пісні були зафіксовані автором у 60—70-х рр. ХХ ст. на Городенківщині.

Ключові слова: Іван Франко, пісні, драма «Украдене щастя», Мар’яна, Іваночко, турчин, лук і стріли, публікації, респонденти та ін.

Список виористаних джерел:

 ПаньківМ. Народні ігри на Покутті / М.Паньків. — Івано-Франківськ, 1990. — 14 с.

  1. Паньків М. Текла кровця по Вкраїні (топоніми, легенди, перекази про татарські напади на Прикарпаття з середини ХV до початку ХVIII століття) / М. Паньків. — Івано-Франківськ, 2013. — 222 с.
  2. Пісні з Покуття / записали М. Андрусяк і М. Паньків. — Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2001. — 279 с.
  3. Пісенна царина Марії Турик / записав і упорядкував Й. Карпів — Івано-Франківськ : Сімик, 2012. — 191 с.
  4. Русалка Дністровая. Фотокопія видань 1837 року. — Київ : Дніпро, 1972. — 133 с.
  5. Франко І. Жіноча неволя в руських піснях / І. Франко // Вибрані статті про народну творчість / упорядкував О. Дей. — Київ : Видавництво АН УРСР, 1955. — 189 с.
  6. Франко І. Зів’яле листя / І. Франко // І. Франко. Зібрання творів : у 50-ти т. — Т. 2. — Київ : Наукова думка, 1979. — 542 с.
  7. Франко І. Украдене щастя / І. Франко // І. Франко. Зібрання творів : у 50-ти т. — Т. 24. — Київ : Наукова думка, 1979. — 443 с.
  8. Франко І. Фольклористичні праці / І. Франко // І. Франко. Зібрання творів : у 50-ти т. — Т. 42. — Київ : Наукова думка, 1987. — 597 с.
  9. Kolberg O. Dziela wszystkie. Pokucic. Czes’с’ II / O. Kolberg. — Poznan ; Warszawa : Ludowa spold-ziel­nia wydawnicza ; Polskie wydawnictwo muzyczne, 1963. — 297 s.
  10. Kolberg O. Dziela wszystkie. Pokucic. Czesi III / O. Kolberg. — Poznan ; Warszawa : Ludowa spold-ziel­nia wydawnicza ; Polskie wydawnictwo muzyczne, 1963. — 239 s.

читати публікацію»

Наші автори
Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »

Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »