« 2017. № 4 (136)

Народознавчі зошити. 2017. № 4 (136). С. 971–976

УДК 72.012(477.73)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2017.04.971

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ ДИЗАЙНУ НА ПРИКЛАДІ АРХІТЕКТУРИ МИКОЛАЄВА

Сапак Наталія Вікторівна кандидат мистецтвознавства,

професор, доцент кафедри дизайну Відокремленого підрозділу

«Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв».

вул. Декабристів, 17, 54001, Миколаїв

Анотація. Досліджено витоки архітектурного дизайну в Миколаєві в ХІХ — на початку ХХ століття на прикладі художнього металу, художнього різьблення та цегляного будівництва. Визначено підстави розвитку цих видів мистецтва, їх стильові та технологічні особливості. Підкреслено зв’язок ремісничої діяльності майстрів із становленням професійної підготовки фахівців у галузі художньої освіти та дизайну.

Ключові слова: металева пластика, різьблення, цегляне будівництво, художня освіта, дизайн.

Надійшла 6.07.2017

Список використаних джерел:

  1. Боньковська С.М. Ковальство на Україні (ХІХ — початок ХХ ст.) / С.М. Боньковська. — Київ : Наукова думка, 2003.
  2. Крючков Ю.С. Архитектура старого Николаева / Ю.С. Крючков. — Николаев : Возможности Киммерии, 2008.
  3. Кухар-­Онишко Н.О. Архітектура Миколаєва (кінець ХVІІІ — початок ХХ століть) / Н.О. Кухар­Онишко. — Миколаїв, 2001.
  4. Малина В. Народне мистецтво Півдня України. Кінець ХІХ — початок ХХ ст. / В. Малина. — Миколаїв, 2006.
  5. Могилевский В.Ю. Художественный металл в архитектуре Киева середины XVII — начала XX ст. : автореферат дис. на соиск. уч. ст. канд. искусствоведения / В.Ю. Могилевский. — Москва, 1990.
  6. Сапак Н.В. Художня освіта на Півдні України в першій третині ХХ століття / Н.В. Сапак // Мистецтвознавство України: Збірник наук. праць. — Київ : СПД Кравчук В.К., 2003. — Вип. 3. — С. 331—338.
  7. Сапак Н.В. Деякі аспекти розвитку художнього металу ХІХ — початку ХХ століття на прикладі архітектури міста Миколаєва / Н.В. Сапак // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв: Збірник наук. праць. — Харків : ХДАДМ, 2011. — № 4. — С. 144—147.
  8. Тімофієнко В.І. Брами, огорожі південних міст / В.І. Тимофієнко. — Київ, 1994.

читати публікацію»

Наші автори
Особливості формування ідентифікаційного простору України наприкінці ХХ — на поч. ХХІ ст.: конфесійний аспект
У статті розглядаються особливості формування ідентифікаційного простору України кін. ХХ — поч. XXI ст., зокрема аналізуються перспективи участі Церкви у становленні української громадянської нації в умовах поліконфесійного суспільства. Автор намагається поєднати макроі мікропідходи, приділяючи особливу увагу аналізу повсякденного життєвого досвіду сучасних українців із широким використанням авторських емпіричних досліджень.
Читати »

Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »