« 2024. № 5 (179)

Народознавчі зошити.  2024. № 5 (179).  С. 999—1006

УДК 39(477)(092):729-035.3(477+478)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2024.05.999

«НАУКОВА ПРАЦЯ МЕНЕ МОТИВУЄ!…» (ДО 80-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВЧЕНОГО ЯРОСЛАВА ТАРАСА)       

БАЛАГУТРАК Микола

  • ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-2041-8773
  • кандидат історичних наук,
  • старший науковий співробітник,
  • Інститут народознавства НАН України,
  • відділ етнології сучасності,
  • проспект Свободи, 15, 79000, м. Львів, Україна     
  • Контакти: e-mail: balahutrak@ukr.net

Анотація. Публікація присвячена 80-річному ювілею від дня народження відомого українського вченого — етнолога, архітектора і педагога Вищої школи проф. Ярослава Тараса, що обумовлює її актуальність. Об’єкт дослідження — найвизначніші періоди наукової діяльності вченого. Предмет дослідження — науково-організаційна діяльність Я. Тараса на посаді завідувача відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України, наукова спадщина дослідника: в галузі традиційної матеріальної і духовної культури українців; сакральної дерев’яної архітектури України й Молдови; традиційно-побутової культури українців на радіоактивно забруднених територіях Чорнобильського Полісся 1994—2003 років. Мета статті  — висвітлення наукової діяльності відомого архітектора, етнолога, Лауреата Національної премії в галузі архітектури, члена-кореспондента Української Академії архітектури, професора НУ «Львівська Політехніка», доктора історичних наук, завідувача відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України Ярослава Тараса, який присвятив своє життя дослідженню української культури у її найширших проявах.

У висновках подаються вагомі результати науково-теоретичних і практичних досліджень вченого, що дають можливість розв’язати низку складних архітектурних і етнологічних проблем з питань етногенези української сакральної дерев’яної архітектури.

Ключові слова: етнологія, сакральна архітектура, народна архітектура, Ярослав Тарас, Інститут народознавства НАН України, Національний університет «Львівська Політехніка».

Надійшла 5.10.2024

читати публікацію»

Наші автори
Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »

Особливості формування ідентифікаційного простору України наприкінці ХХ — на поч. ХХІ ст.: конфесійний аспект
У статті розглядаються особливості формування ідентифікаційного простору України кін. ХХ — поч. XXI ст., зокрема аналізуються перспективи участі Церкви у становленні української громадянської нації в умовах поліконфесійного суспільства. Автор намагається поєднати макроі мікропідходи, приділяючи особливу увагу аналізу повсякденного життєвого досвіду сучасних українців із широким використанням авторських емпіричних досліджень.
Читати »