« 2017. № 2 (134)

Народознавчі зошити. 2017. № 2 (134). С. 416—421.

УДК 911.3:32 (477:439)(1-192.2)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2017.02.416

ЕТНОДЕМОГРАФІЧНІ ТА ЕТНОПОЛІТИЧНІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНСЬКО-УГОРСЬКОМУ ПРИКОРДОННІ НА ПОЧАТКУ ХХІ ст.

Склярська Оксана Ігорівна, кандидат географічних наук, доцент

Львівський національний університет імені Івана Франка,

кафедра географії України,

вул. Університетська 1, 79000, м. Львів, Україна.

Контакти: e-mail: geodekanat@gmail.com

Анотація. Розкриваються особливості сучасних демографічних процесів в адміністративних районах українсько-угорського прикордоння. Зазначаються головні наслідки впливу етнодемографічних і етносоціальних змін на політичні процеси в етноконтактній зоні. Зіставлено параметри демографічної ситуації по обидва боки кордону. Виявлено ключові особливості електоральної поведінки населення прикордоння в етнонаціональному розрізі, проаналізовано мережу та діяльність громадських організацій етнонаціональних спільнот. Зазначено, що головною ідеєю реалізації державної етнополітики в українсько-угорському прикордонні має бути ідея інтеграції населення прикордонної смуги в загальноукраїнське мовно-культурне та суспільно-полі­тич­не середовище.

Ключові слова: прикордоння, етнонаціональна меншина, етнополітичний процес, консолідація, демографічні зміни.

Надійшла 11.02.2017

Список використаних джерел

  1. Дністрянський М.С. Етнополітична географія України: проблеми теорії, методології, практики / М.С. Дністрянський. — Львів, 2006. — 490 с.
  2. Інформаційний бюлетень Відділу у справах національностей та міграцій Закарпатської обласної державної адміністрації / під ред. Ю.Б. Євчак. — Ужгород : Ліра, 2008. — 75 с.
  3. Котигорошко В. Верхнє Потисся в давнину / В. Котигорошко. — Ужгород, 2008. — 430 с.
  4. Нариси з історії Закарпаття: від найдавніших часів до 1918 року / Гранчак І.М. — Ужгород, 1993. — Т. 1. — 432 с.
  5. Національний склад населення Закарпатської області та його мовні ознаки. —Ужгород, 2003. — 86 с.
  6. Склярська О. Політико-географічні процеси в Закарпатській і Чернівецькій областях / О. Склярська. — Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2011. — 228 с.
  7. Тиводар М. Етнодемографічні процеси на Закарпатті (І — початок ІІІ тисячоліття) / М. Тиводар // Народна творчість та етнографія. — Вип. 1. — 2010. — С. 4—31.
  8. Головне управління статистики в Закарпатській області [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.uz.ukrstat.gov.ua/statinfo/dem/index2015.html.
  9. Меморандум Первого Европейского Конгресса Русинов [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http: //www.rusin.forum 24.ru.
  10. Центр культур національних меншин Закарпаття [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://centerkultur.xtreemhost.com/archives/category/tovarustva.
  11. Угорське центральне статистичне бюро [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.ksh.hu/nep­szamlalas/detailed_tables.
  12. Українська громада в Угорщині / Посольство України в Угорщині [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://hungary.mfa.gov.ua/ua/ukraine-hu/ukrainians-in-hu.

читати публікацію»

Наші автори
Традиційний народний одяг великобичківських гуцулів ХІХ — першої половини ХХ ст.
На основі польового матеріалу, наявної літератури, фондових зібрань етнографічних, історико-культурних та крає­знавчих музеїв області автор комплексно аналізує народний одяг великобичківських гуцулів. Докладно описує жіночі та чоловічі комплекси вбрання досліджуваного регіону. При їх характеристиці основна увага звертається на деталі крою окремих компонентів вбрання, подається рисунок крою жіночої сорочки.
Читати »

Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »