« 2024. № 5 (179)

Народознавчі зошити.  2024. № 5 (179).  С. 1308—1317

УДК [745.048:398.332.12](477=161.2):069.538]:001.891

DOI https://doi.org/10.15407/nz2024.05.1308

КОНЦЕПТУАЛЬНІ І МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ПРОЄКТУ «УКРАЇНСЬКА ПИСАНКА В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ КУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ»

КЛІМАШЕВСЬКИЙ Андрій

  • кандидат мистецтвознавства, заступник директора
  • з наукової та музейної роботи,
  • Інститут народознавства НАН України,
  • проспект Свободи, 15, 79000, м. Львів, Україна,
  • Контакти: e-mail: aklimashewskyi@gmail.com

Анотація. Проаналізовано наукову й музейну цілісність найбільшого і найдавнішого зібрання писанок в Україні, сформовану на базі колекції Музею Наукового товариства ім. Шевченка в контексті виконання в 2024 р. грантової програми Українського культурного фонду.

Мета статтіоприлюднити інформацію в науковому середовищі про концептуальні, методологічні засади та результати виконання грантового проєкту за підтримки Українського культурного фонду «Українська писанка в європейському культурному просторі», базованого на дослідженні, атрибуції, диджиталізації, промоції і оцифруванні у форматі вебкаталогу і формуванні 3D-моделей найбільших знакових артефактів найдавнішої частини фонду писанок МЕХП.

Об’єкт дослідження — писанки з колекції НТШ, відібрані за територіальним принципом у контексті етнографічних регіонів.

Методологія дослідження ґрунтується на комплексному залученні різних методів, принципів і концепцій.

Ключові слова: писанка, грантовий проєкт Українського культурного фонду, фонд писанок МЕХП ІН НАНУ, музей НТШ, 3D-моделі писанок, вебкаталог, методологія проєкту, критерії відбору пам’яток, найдавніше і найбільше зібрання писанок.

Надійшла 30.10.2024

Список використаних джерел

  • 1. Вітовец Ульріке. Інвентаризація і оцифровування музейної культурної спадщини на прикладі землі Нижня Австрія. Сучасний музей: між скарбницею та підприємством. Матеріали Міжнародної конференції 8—10 жовтня 2006 р. в м. Чернівці. Львів: вид-во ВНТЛ-Класика, 2008. С. 82.
  • 2. Гнатюк В. Наукове Товариство імени Шевченка. З нагоди 50-ліття його заснування (1873—1923). Львів: друкарня Наукового Товариства ім. Шевченка, 1923. С. 9.
  • 3. Манько В. Українська народна писанка. Львів: Свічадо, 2005. С. 10.
  • 4. Кордуба М. Писанки на Галицькій Волині. Харків: Видавець Олександр Савчук, 2018. С. 3.
  • 5. Гургула І. Писанки. Українська загальна енциклопедія. Під редакцією І. Раковського. Том 3. Львів; Станиславів; Коломия: Рідна школа. С. 480—481.

читати публікацію»

Наші автори
Особливості формування ідентифікаційного простору України наприкінці ХХ — на поч. ХХІ ст.: конфесійний аспект
У статті розглядаються особливості формування ідентифікаційного простору України кін. ХХ — поч. XXI ст., зокрема аналізуються перспективи участі Церкви у становленні української громадянської нації в умовах поліконфесійного суспільства. Автор намагається поєднати макроі мікропідходи, приділяючи особливу увагу аналізу повсякденного життєвого досвіду сучасних українців із широким використанням авторських емпіричних досліджень.
Читати »

Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »

Феміністська парадигма в культурній та соціальній антропології: західний досвід
У статті представлено докладний критичний огляд класичних праць в ділянці феміністської антропології; авторка висвітлює процес становлення та розвитку феміністської методології в культурній та соціальній антропології Західної Європи та США. Авторка послідовно висвітлює та порівнює ідеї, погляди та аргументи провідних дослідників, аналізує сутність наукових дискусій навколо ключових тем феміністського аналізу культури (про причини та механізми субординації та маргіналізації жінок), простежує еволюцію основних понять та теоретичних підходів феміністської антропології протягом 1970—1990-х років. Стаття дозволяє зрозуміти витоки сучасних гендерних студій в етнографічних дослідженнях.
Читати »