« 2017. № 5 (137)

Народознавчі зошити. 2017. № 5 (137). С. 1244—1250

УДК: 398.4(477.87)(0.032)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2017.05.1244

РУКОПИСНИЙ ЗБІРНИК ЗАМОВЛЯНЬ ІЗ СЕЛА ЛУГ РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Король Василь Васильович — старший науковий співробітник

відділу фондів Закарпатського музею народної архітектури та побуту

вул. Капітульна, 33а, м. Ужгород, 88000, Україна

Контакти: (03122) 36352; e-mail: mailto:vasilkotsan@ukr.net

Анотація: Подається рукописний збірник народних замовлянь із с. Луг, Рахівського району Закарпатської області. Робиться спроба класифікації замовлянь за об’єктами застосування. Окремо звернуто увагу на способи передачі сакрального знання та образ непростого — знаючого «баїльника».

Ключові слова: замовляння, світогляд, магія, обряд.

Надійшла 18.07.2017

Список використаних джерел

  1. Рукописний збірник із замовляннями. Зберігається в с. Луг Рахівського району в Дутчук Олени Михайлівни 1940 р. н.
  2. КорольВ.В. Усна та писемна традиції апокрифічних молитов серед українців Закарпаття / В.В. Король // Науковий щорічник: Етніка Карпат. Статті та матеріали етнографічних експедицій. — Ужгород : Гражда. — № 1. — С. 16—23.
  3. Петров А.Л. Угро­русские заговоры и заклинания начала ХVІІІ века / А.Л. Петров // ЖМНП. — 1893. — Т. Х. — С. 516—549.

читати публікацію»

Наші автори
Польові дослідження російських і білоруських етнологів та етнолінгвістів на теренах Полісся України у 1945—1980-х рр.
На великому літературному матеріалі комплексно охарактеризовано польові дослідження території Полісся України, проведені в 1945—1980-х рр. співробітниками російських і білоруських етнологічних осередків, а також московськими етнолінгвістами та представниками інших народознавчих центрів Росії, України та Білорусі у рамках реалізації програми «Полесского этнолингвистического атла­са». Особлива увага звернена на їхню географію, методику проведення, тематику та наукові результати.
Читати »

Головний командир УПА Роман Шухевич у фольклорній прозі Яворівщини
Із великого масиву повстанського героїчного епосу, що його автор записав на Яворівщині, виділено й проаналізовано тематичну групу мотивів про Головного командира УПА Романа Шухевича. Переважна більшість цих творів виникла й стала активно побутувати вже в часи відновленої у 1991 р. української державності, оскільки тепер з’явилися сприятливі для цього умови. Майже усі зафіксовані у цій місцевості народні оповідання про Р. Шухевича виводяться із поетичного вимислу, що засвідчує вагоме суспільно-політичне й художньо-естетичне значення цієї особи. Сам генерал постає в образі опоетизованого й уславленого національного героя — ідеалізованого борця за самостійну Україну, улюбленця широких народних мас.
Читати »

Хто ж записав «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї Волинської губернії»?
На основі аналізу наукового доробку і творчого шляху Василя Доманицького доводиться: дослідник ніколи не відвідував Рівненський повіт Волинської губернії, отже й не збирав етнографічні та фольклорні матеріали на його території. «Народнїй калєндар у Ровенськім повітї…» та інші етнографічні праці, що стосуються традиційно-побутової культури населення цього краю, вчений підготував на основі народознавчих джерел, які в середині XIX ст. зібрав Василь Абрамович — священик села Яполоті, нині Костопільського району Рівненської області.
Читати »