« 2020. № 4 (154)

Народознавчі зошити. 2020. № 4 (154). С. 960—995

УДК [94:314.1.02](477.83-22)”194/195”(093.2)

DOI https://doi.org/10.15407/nz2020.04.960

ПЕРЕПИС НАСЕЛЕННЯ ТА ЙОГО МАЙНОВОГО СТАНУ CЕЛА СЕЛИСЬКО НА ЛЬВІВЩИНІ ЗА 1940—1941 ТА 1950-Й РОКИ

ГОРБАЛЬ Марія

  • ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-9287-8336
  • провідний науковий редактор,
  • Інститут народознавства НАН України,
  • проспект Свободи, 15, 79000, м. Львів, Україна
  • Контакти: e-mail: horbal.m@gmail.com

Анотація. Мета статті — подати перепис населення с. Селисько Львівської області нині Пустомитівського району та його майновий стан). Об’єкт дослідження — документи, що зберігались в домашніх архівах жителів села — вчителя Р.Р. Лазуркевича («Перепис населення села Селисько на Львівщині та його майнового стану (1940—1941 рр.)»), та дочки старости (війта) села 1950-х років Л.О. Ковалишин «Перепис населення села Селисько на Львівщині станом на 1950-й рік». Обидва ці документи створювались на вимогу Сільської Ради села з метою обліку кількості селян, їх майнового стану та його оподаткування, і були завізовані відповідними печатками. Предмет дослідження — наукова реконструкція державної політики радянської влади в аспекті господарювання в селах Західної України. (Після опрацювання вони передані до Державного архіву Львівської області). Тема є актуальною, оскільки опрацьовується вперше і висвітлює картину залюдненості села та майновий стан сільських жителів впродовж десятиліття існування в селі колгоспу.  У висновках вказані зміни, які відбулись за десятиліття в селі  внаслідок встановлення колгоспу (втрата земельних угідь та праця на трудодні) та зменшення кількості населення села через воєнні лихоліття та відтік до міст (у Винники, до Львова).

Використаний структурний метод дослідження, як головний для комплексного аналізу кількості населення та характеристики його майнового стану, а також порівняльний, який дає змогу провести паралелі між життям села за десятиліття з часу закладення колгоспу.

Ключові слова: с. Селисько, Львівська область, перепис населення, земля, присадибна ділянка, колгосп.

Надійшла 27.07.2020

Список використаних джерел

  • 1. Др. Левицький Кость. Про спис людности. Львів: Просьвіта, 1900.
  • 2. Державний архів Львівської області. Ф. Р-285. Оп. 1. Спр. 11. Арк. 24.

читати публікацію»

Наші автори
Демоніум бойків: категорії «нечистих» покійників
Особливості традиційних демонологічних уявлень бойків про так званих нечистих («безпірних») мерців; на основі польових матеріалів та етнологічної літератури виділяється низка їх категорій; аналізуються особливі прикмети, риси поведінки та функції цих персонажів народної демонології.
Читати »

Особистісно-духовний розвиток засобами образотворчого мистецтва
У статті розглядається проблема втілення образу матері у творах образотворчого мистецтва з точки зору впливу на різні напрями особистісно-духовного розвитку людини. Зокрема, образ матері представлено у міфологічному, сакральному, мистецькому аспектах через репрезентацію відповідних творів образотворчого мистецтва (іконопис, живопис, скульптура). Зміст статті може успішно використовуватися студентами і викладачами різноманітних навчальних закладів у підготовці та проведенні занять з образотворчого мистецтва, а також у факультативній та позаурочній роботі.
Читати »

Феміністська парадигма в культурній та соціальній антропології: західний досвід
У статті представлено докладний критичний огляд класичних праць в ділянці феміністської антропології; авторка висвітлює процес становлення та розвитку феміністської методології в культурній та соціальній антропології Західної Європи та США. Авторка послідовно висвітлює та порівнює ідеї, погляди та аргументи провідних дослідників, аналізує сутність наукових дискусій навколо ключових тем феміністського аналізу культури (про причини та механізми субординації та маргіналізації жінок), простежує еволюцію основних понять та теоретичних підходів феміністської антропології протягом 1970—1990-х років. Стаття дозволяє зрозуміти витоки сучасних гендерних студій в етнографічних дослідженнях.
Читати »